fbpx

Novine u Zakonu o porezu na dohodak i Zakonu o doprinosima RS

Danas su zvanično objavljene izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, o kojima se digla prašina zadnjih 20 dana.
Kratko, i nadam se jasno, ćemo pokušati da vam objasnimo šta nam te izmjene donose.

Zakon o porezu na dohodak.

Prvo dobra vijest, prag za malog preduzetnika je podignut na 100.000 KM. Preduzetnici koji su u 2024 godini izgubili status malog poreskog obveznika isključivo zbog prelazka praga od 50.000 KM, moći će u 2025. da podnesu zahtjev za status malog preduzetnika. Što znači da će za 2025. godinu moći da plaćaju porez od 2%, ukoliko budu poslovali ispod praga od 100.000 KM.

Loša vijest je da ova odluka ne važi za sve preduzetnike.
Naime proširena je lista samostalnih zanimanja i sada se pod samostalnim zanimanjem smatraju:

  1. samostalne djelatnosti advokata, notara, zdravstvenih radnika, veterinara, turističkih vodiča, inženjera, arhitekata, istraživača, naučnika, pronalazača, stečajnih upravnika, tumača, vještaka, novinara, umjetnika, sportista i brokera,
  2. računovodstvene, knjigovodstvene i revizorske djelatnosti, djelatnost poreskog savjetovanja, kao i djelatnost savjetovanja koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje,
  3. djelatnosti reklamiranja, oglašavanja i istraživanja tržišta.

Ova grupa poreskih obveznika neće moći da posluje kao mali poreski obveznik, odnosno odmah se oporezuje po poreskoj stopi od 10% na razliku prihoda i rashoda.

Takođe važna izmjena iz ovog zakona tiče se poslovanja povezanih lica.
Ukoliko povezana lica obavljaju istu djelatnost njihovi prihodi će se sabirati i osnovica za porez će se gledati na osnovu zbira.
Povezana lica u smislu ovog zakona smatraju se bračni i vanbračni supružnici, djeca i usvojenici, roditelji i usvojioci kao i braća i sestre koji žive u zajedničkom domaćinstvu sa samostalnim preduzetnikom.

Još jedna važna činjenica jeste da su u članu 21. napravili izmjene od kojih jedna kaže da je uslov za dobijanje statusa malog preduzetnika i taj da preduzetnik nije registrovan kao PDV obveznik . Što znači ukoliko ste ušli u sistem PDV-a nećete moći biti mali preduzetnici bez obzira na ostvareni prihod u 2024 godini.

Pored toga uvrštena je izmjena o minimalnom porezu za male preduzetnike. Tako je porez za malog preduzetnika 2% ili minimalno 1200KM godišnje, osim za preduzetnike koji ostvaruju prihod ispod 50.000 KM za njih je minimalni porez i dalje 600 KM godišnje.

IZMJENA ZAKONA O DOPRINOSIMA

Po pitanju ovog zakona izdvojila bih dvije ključne izmjene.

Prva je da se mjenja osnovica za obračun doprinosa za preduzetnike koji obavljaju djelatnost kao osnovna zanimanja. Umjesto dosadašnje osnovice 60% od prosječne bruto plate, za 2025 godinu osnovica za obračun doprinosa će biti 70% a za 2026 godinu osnovica 80% od prosječne bruto plate.

Okvirno za osnovnu djelatnost doprinosi za 2025. će da iznose oko 470 KM, (za 2024 su iznosili 360,28 KM).
Loša vijest za samostalna zanimanja, njima će osnovica biti prosječna bruto plata, što znači da će doprinosi iznositi oko 670 KM.

Druga novina u ovom zakonu jeste da će preduzetnici koji imaju registrovanu dopunsku djelatnost morati da plaćaju doprinose za PIO, što do sada nije bio slučaj.
Osnovica za doprinose će da iznosi 30% od prosječne bruto plate za prethodnu godinu. Što znači da će doprinosi za dopunsku djelatnost da iznose okvirno 120KM mjesečno

*Obračuni doprinosa su okvirni jer još uvijek nemamo tačan podatak o prosječnoj bruto plati za 2024. godinu.

Iako su u Prijedlogu zakona o porezu na dohodak i djelatnosti računarskog programiranja bile svrstane u grupu samostalnih zanimanja, zahvaljujući angažmanu  zajednice Adriatic Valley , advokatice Nataše Tice , Zanatsko preduzetničke komore RS i B Office tima, ova grupa preduzetnika je ostala van kategorije samostalnih zanimanja.

Izmjene zakona stupaju na snagu od 1.1.2025. godine. Nakon stupanja na snagu postoji mogućnost donošenja posebnih pravilnika vezanih za nove zakone. Ukoliko se dese izmjene svakako ćemo vas obavjestiti na vrijeme.

Pozdrav od B Office tima!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *